
9 sprawdzonych domowych sposobów na komary
Komary w okresie letnim mogą znacznie uprzykrzyć spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Ponadto, ich ciągłe brzęczenie może uniemożliwić zasypianie i zakłócać sen. Ukąszenia tych owadów z rzędu muchówek powodują uporczywe swędzenie oraz opuchliznę na ciele. W wielu egzotycznych zakątkach świata komary mogą przenosić niebezpieczne choroby oraz wirusy.
Czy jest jakiś sposób na komary?
Istnieje kilka skutecznych sposobów zwalczania komarów, które znacznie minimalizują ryzyko ukąszenia. W efekcie wieczory spędzane przy ognisku lub grillu stają się znacznie przyjemniejsze. Jakie są sprawdzone domowe sposoby na komary?
Fakty dotyczące komarów
Największą aktywność komarów obserwuje się w okresie letnim, szczególnie podczas upalnych i wilgotnych dni. Budzą się do życia, kiedy temperatura zaczyna przekraczać 15 stopni. Najczęściej zaczynają pojawiać się pod koniec maja, a szczyt ich żerowania przypada na czerwiec i lipiec.
Co ciekawe, ukąszenia komarów i innych owadów mogą doprowadzić do alergii. W efekcie skóra jest nadmiernie podrażniona, a w miejscu ugryzienia pojawia się widoczny obrzęk. Bąble u osób uczulonych na komary są większe i bardziej zaczerwienione oraz powodują ciągłą chęć drapania. Miejsca ugryzień są również przeważnie ciepłe i wypływa z nich płyn surowiczy.
Jak rozpoznać alergię na ślinę komara?
Przede wszystkim, reakcja nie występuje od razu po ukąszeniu, a po kilku godzinach. Uczulenie na te owady nie zagraża życiu, natomiast powoduje duży dyskomfort. Pomocne mogą okazać się leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty lub aplikacja żelu łagodzącego swędzenie.
Czy wszystkie komary gryzą?
Warto zaznaczyć, że odpowiedzialne za ukąszenia są samice komarów. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie one potrzebują krwi, by złożyć jaja. Bez krwi człowieka uciążliwe komary nie zginą, ale nie będą mogły się rozmnażać. Z kolei samce żywią się nektarem kwiatów oraz sokami roślinnymi.
Niewiele osób wie, ale komary odpowiedzialne są za ogromną śmiertelność ludzi! Są uznane za najniebezpieczniejsze owady na świecie. Przyczyniają się do śmieci nawet 750 tys. ludzi rocznie!
Co więcej, potrafią swoją ofiarę wywęszyć nawet z kilkudziesięciu metrów. By uniknąć ukąszeń, które bardzo często mogą wywoływać ból, warto poznać naturalne sposoby zwalczania komarów. Przydadzą się one podczas ciepłych dni, które lubimy spędzać w towarzystwie bliskich podczas grillowania czy wieczornych spacerów.
Co przyciąga komary? Jakie są domowe sposoby na komary?
Komary przede wszystkim lgną w okolice wody, więc bardzo często możemy je spotkać, spędzając czas nad rzeką, jeziorem lub ogrodzie z oczkiem wodnym. Lubią przede wszystkim wodę słodką. Bytują w cieniu, nigdy nie spotkamy ich podczas dużego słońca. Co ciekawe, potwierdzono naukowo, że przyciągane są przez kobiety w ciąży i podczas owulacji. Komary bardzo często kąsają także kobiety o wysokim poziomie estradiolu.
Bardzo często ich ugryzienia spotykają sportowców i osoby chore, które mają podwyższoną temperaturę ciała, szczególnie podczas gorączki. Kwas mlekowy oraz amoniak, które są głównym składnikiem potu, nie pozostają obojętne dla komarów i innych owadów. Uciążliwe komary są na tyle sprytne, że potrafią znaleźć miejsce na ciele, które nie zostało potraktowane środkiem odstraszającym. Komary częściej gryzą dorosłych niż dzieci.
Przyciągane są także przez ciemne kolory, więc ubrania w takich barwach nie są polecane na wieczorne, letnie posiedzenia. By odstraszyć komary i inne owady, nie powinno spożywać się alkoholu, bo przyciąga on intruzów jak magnes! Jest to głównie spowodowane wyższą temperaturą ciała człowieka.
Skuteczne sposoby na komary – zwalczanie komarów
Aby ciepłe, przyjemne wieczory nie były zakłócane przez nieprzyjazne komary i inne owady, warto poznać domowe sposoby na walkę z nimi.
Komary nie lubią bowiem niektórych zapachów, które skutecznie je odstraszają. Na rynku dostępna jest cała gama skutecznych produktów do aplikacji na ciało. Występują najczęściej w postaci wygodnego sprayu. Ich składy opierają się na substancjach czynnych, które skutecznie minimalizują ryzyko ukąszenia.
Niestety charakteryzują się one dosyć mocnym i nieprzyjemnym zapachem, a ich cena może być dosyć wysoka, szczególnie w szczycie sezonu. Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcemy używać gotowych preparatów do ciała, zachęcamy do wypróbowania naturalnych sposobów, które odstraszają komary.
1. Sposób na komary – Zakrywanie ciała podczas posiedzeń na dworze
Ten sposób na komary może wydawać się oczywisty, jednak podczas letnich wieczorów często zapominamy o zakryciu ciała. Zazwyczaj posiedzenia w gronie najbliższych zaczynają się po południu, kiedy komary jeszcze nie zaczynają bytować. Zakładamy na siebie przewiewne spodenki, lekką bluzkę czy sukienkę.
Co prawda wieczory latem są bardzo ciepłe, lecz brak wierzchniego okrycia zwiększa ryzyko ukąszenia. Gdy nasze ciało jest niezakryte, prawie pewne jest, że komarzyca ugryzie nas, powodując bolesny obrzęk. By tego uniknąć, warto posiadać ze sobą ubranie z długim rękawem oraz spodnie zakrywające nogi. Mogą to być ubrania lekkie, natomiast pokrycie ciała materiałem utrudnia ugryzienie przez komara.
2. Noszenie jaskrawych ubrań, jako sposób na komary
Jak wspomniano wcześniej, ciemne kolory przyciągają komary. Analogicznie, jaskrawe, jasne barwy skutecznie potrafią je odstraszyć. Niestety, takie żywe kolory mogą przyciągać muszki i inne drobne owady. Te natomiast nie gryzą i nie powodują bolesnych bąbli. Kolory szczególnie rekomendowane przeciwko komarom to pomarańcz, róż oraz kolor żółty.
3. Domowe sposoby na komary – Rośliny odstraszające komary w ogrodzie
Istnieje kilka roślin, których zapachu komary szczególnie nie znoszą. To powoduje, że unikają one żerowania w miejscu, gdzie występujące w roślinach olejki unoszą się w powietrzu.
Wśród nich występują:
- Komarzyca,
- koper włoski,
- kocimiętka,
- geranium,
- pelargonia,
- bodziszek korzeniasty.
4. Moskitiery to sposób na komary

Zamontowanie w oknach oraz drzwiach moskitier może okazać się niezbędne, by w spokoju przeżyć lato. Komary bardzo często wlatują do pomieszczeń w nocy, tym samym przeszkadzając nam w śnie. Ich głośne brzęczenie, szczególnie nasilające się podczas nocy, potrafi znacznie zaburzyć rytm snu. Letnie wieczory mogą być bardzo ciepłe, co powoduje, że okna w domu pozostają uchylone na całą noc. To doskonała okazja dla buszujących komarów, które wpadają do pokoju i uniemożliwiają sen.
Doskonałym sposobem, by walczyć z owadami, jest zakup moskitier, które zapobiegają wlatywaniu nieprzyjaciół. Mimo wszystko umożliwiają przepływ powietrza dzięki malutkim otworom.
5. Odpowiednia dieta to domowy sposób na komary
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że prawidłowa dieta może skutecznie zniechęcić komary do ugryzień. Komary przyciąga wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi. By temu zapobiegać, warto ze swojego codziennego jadłospisu wykluczyć produkty bogate w puryny. Znajdują się one w wieprzowinie, baraninie, cielęcinie, rybach, takich jak makrela, sardynki i śledzie oraz w szparagach i szpinaku. Dieta eliminująca te składniki powoduje, że ryzyko ugryzienia staje się mniejsze.
6. Zapach lawendy to sposób na komary

Zapach lawendy jest znienawidzony przez komary. Ludzie go uwielbiają, natomiast komary się go wystrzegają. Zastosowanie naturalnego olejku lawendowego jest szerokie. Można zrobić domową zawieszkę nasączoną olejkiem i powiesić ją na drzwiach. Sprawi ona, że komary nie będą miały chęci wlecieć do domu. Z olejku i wody możemy wykonać także mgiełkę odświeżającą do mieszkania. Można zaaplikować również olejek na ciało. Dobrze sprawdzi się także posadzenie lawendy w ogrodzie lub na balkonie.
7. Czosnek i cebula, jako domowe sposoby na komary
Naturalne porady na komary cieszą się ogromną popularnością. Kolejnym sposobem, by zapobiegać ich wlatywaniu do domu, jest pokrojenie warzyw i umieszczenie ich na talerzyku na parapecie. Ostre zapachy wydzielane przez czosnek i cebulę powodują, że komary nie mają chęci wlatywać do mieszkania.
8. Pająki
Obecne w domu pająki przyczyniają się do zmniejszenia populacji komarów w naszym domu. Zazwyczaj pająki nie są szkodliwe i nie zagrażają człowiekowi, więc nie warto ich zabijać. Chociaż nie jest to widoczne gołym okiem, to zmniejszają ilość pająków, ale także pluskiew i muszek.
9. Domowa świeca to sposób na komary
Dla miłośniczek domowych kosmetyków rekomendujemy stworzenie własnej świecy przeciwko komarom. Wystarczy zakupić pusty słoiczek, sojowy wosk oraz olejki przeciw komarom. Można wykorzystać olejek lawendowy, rozmarynowy oraz z trawy cytrynowej.
Taka świeca nie zawiera szkodliwej parafiny, więc nawet codzienne użytkowanie nie powoduje szkodliwości. Dodatkowo świeca stanowi doskonały element dekoracyjny i z powodzeniem możemy wręczyć ją jako prezent.
Olejek lawendowy działa cuda! Sprawdzone – POLECAM!