
6 sposobów na odnawianie mebli – o tym powinieneś pamiętać!
Meble vintage coraz częściej goszczą na stronach najmodniejszych katalogów dotyczących wystrojów wnętrz. Jeszcze nie tak dawno antyczne meble były chętnie wymieniane na nowoczesne, minimalistyczne modele. Dziś powracają do łask. Są odnawiane i poddawane renowacji. Pozwala to stworzyć niespotykany egzemplarz, który potrafi nadać zupełnie nowego charakteru wnętrzu. Renowacja mebli nie jest trudna i może wykonać ją każdy wedle własnego gustu. O czym należy pamiętać, dając meblom drugie życie?
Jakie meble można odnawiać? Drugie życie dla mebli krok po kroku
Renowacja mebli DIY zyskuje coraz więcej fanów. Nic w tym dziwnego. Dzięki poddawaniu starych mebli renowacji można stworzyć wymarzony egzemplarz. Ozdobi on wnętrze i pozwoli je całkowicie odmienić. Meble pochodzące z czasów PRL-u, jeszcze kilka lat temu były chętnie wyrzucane na śmietnik. Zaczęły wtedy królować minimalistyczne wnętrza w jasnych kolorach. Nie pasowały do nich ciężkie, drewniane szafy czy kredensy, najczęściej zdobione wyjątkowymi uchwytami i listewkami.
Moda jednak lubi zataczać koło i w katalogach meblarskich znów zaczęły pojawiać się meble w bardziej żywych kolorach. Jasne, zimne wnętrza wyposażone w białe i szare meble zaczęły pojawiać się coraz rzadziej. Ich miejsce zajęły przytulne pomieszczenia z meblami w stylu vintage. Wyróżniają się one niecodziennym designem, wyjątkowymi wzorami i żywymi kolorami.
Chęć zmiany czegoś w swoim wnętrzu bardzo często zmusza nas do wymiany całej aranżacji pomieszczenia. Niesie za sobą olbrzymie koszty. Na szczęście, coraz więcej mówi się o odnawianiu starych mebli, by dać im nowe życie.
Dlaczego warto poddawać meble renowacji? Czy odnawianie mebli ma sens?
Przede wszystkim, wiekowe meble wykonane są z doskonałej jakości drewna, nie z taniej i złej jakości sklejki. Meble te są znacznie cięższe i bardziej solidne. Powoduje to, że pomimo upływu lat ich jakość się nie pogarsza.
Tak naprawdę, każdy wiekowy mebel można poddać renowacji, wystarczy go odpowiednio do tego przygotować. Powierzchnię antyku należycie wyczyścić, wygładzić i zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia. Odnawianie mebli nie jest trudne.
Jedyny wyjątek stanowią meble zniszczone przez wilgoć bądź szkodniki. Takich mebli nie warto zazwyczaj odnawiać samemu w domu. Jeżeli zależy nam na danym meblu, warto oddać go w ręce profesjonalisty. Oszacuje on koszt naprawy i oceni, czy odnowa jest opłacalna.
Jakie narzędzia są niezbędne do odnawiania mebli drewnianych?
Zanim przystąpimy do odnowy starego mebla, musimy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia do pracy. Zazwyczaj wszystkie produkty dostępne są stacjonarnie w marketach budowlanych. Najpierw należy dokładnie obejrzeć mebel i ocenić jego strukturę. Jeżeli zauważymy, że stara farba odpryskuje lub występują uszczerbki w drewnie, należy je wygładzić. Można to zrobić za pomocą szlifierki lub papieru ściernego. Gdy powierzchnia jest równa i nie widać nierówności, powierzchnię wystarczy przetrzeć drobnoziarnistym papierem, a nadmiar pyłu usunąć z mebla.
Przede wszystkim, należy zakupić środek przeznaczony do odtłuszczania powierzchni. Po jego użyciu mebel zostaje pozbawiony zabrudzeń, odcisków palców oraz tłustych plam. Występowanie na powierzchni mebli zanieczyszczeń wpływa negatywnie na trwałość farby i emulsji. W efekcie produkty mogą rozprowadzać się nierównomiernie oraz odpryskiwać.
Odnawianie mebli – co warto mieć?
Niezbędne podczas odnawiania starych mebli są także narzędzia. Mowa tu o wałkach typu flock oraz pędzlach o różnych wielkościach. Pędzle w kilku kształtach pozwolą na dokładniejsze pokrycie farbą mniej dostępnych zakamarków, na przykład przy listewkach.
Jeżeli chcemy zmienić kolor mebla, należy kupić farbę dedykowaną do odnawianej powierzchni, na przykład do drewna. Farby te występują w wielu kolorach, co pozwala na uzyskanie wymarzonego efektu. Gdy zamiast farby zdecydujemy się na pokrycie powierzchni mebla okleiną, należy zadbać o jej odpowiednią ilość i jakość. By gotowy mebel służył nam jak najdłużej, niezbędna jest bezbarwna emulsja zabezpieczająca odnowioną powierzchnię. Zapobiegnie ona odpryskiwaniu farby i utracie koloru wraz z upływem czasu.
Najmodniejsze kolory odnawianych mebli w sezonie 2022
W nadchodzącym sezonie 2022 znowu królują wnętrza, w których goszczą meble w kolorach zieleni, szczególnie butelkowej. Równie często można napotkać meble w kolorze pudrowego różu. Doskonale uzupełnia się ze złotymi dodatkami, ale także tymi bardziej kolorowymi. Do łask wracają także duże szafy i ciężkie kredensy. W połączeniu z żywymi doniczkowymi kwiatami stanowią bardzo przytulne i wyjątkowe wnętrze. Bardzo modne jest stare drewno, które pokryte bezbarwną emulsją nabłyszczającą zyskuje zupełnie nowe życie. Komponuje się rewelacyjnie ze wzorami na ścianach oraz dodatkach, na przykład narzutach czy poduszkach.
Renowacja mebli DIY – o czym należy pamiętać? Jak odnowić stare meble?
Gdy zdecydujemy się, by odnowić stary mebel, należy pamiętać o kilku wskazówkach. Zagwarantują, że zostanie on potraktowany w należyty sposób i będzie służył latami. Oto najważniejsze z nich:
- Należy trzymać się ściśle zaleceń producenta farby dotyczących aplikacji kolejnych warstw produktu. Zbyt szybkie pokrycie kolejnymi warstwami powoduje, że farba pod spodem nie ma wystarczającego czasu na wyschnięcie. To skutkuje szybkim odpryskiwaniem farby podczas użytkowania mebla.
- Renowacja mebli DIY powinna odbywać się w ustronnym miejscu. Zminimalizujemy ryzyko zachlapania lub osadzania się tłuszczu na warstwie wierzchniej drewna.
- Pokryte farbą stare meble drewniane należy bezwzględnie zabezpieczyć emulsją zabezpieczającą. Zapobiega ona odpryskiwaniu farby.
- Mebli nie wolno malować farbami nieprzeznaczonymi do tego celu! Użycie takiego produktu może zniszczyć doszczętnie mebel.
- Gdy w drewnie występuje uszczerbek, konieczne jest jego zakrycie specjalnym preparatem do drewna nałożonym malutką szpachelką.
- Malowanie farbą ciemnych mebli jest znacznie trudniejsze i bardziej pracochłonne niż malowanie mebli jasnych kolorami ciemnymi. W takich sytuacjach należy uzbroić się w cierpliwość, bo konieczne może być nałożenie nawet 5 warstw produktu.
- Renowacja mebli DIY musi być robiona dokładnie i bez pośpiechu. Przeprowadzona niedokładnie wpłynie na efekt wizualny odnawianego mebla.
- Jeżeli nigdy wcześniej nie odnawialiśmy mebli, warto znaleźć instrukcję krok po kroku. Przedstawia ona każdy kolejny etap procesu.
6 najlepszych sposobów na odnawianie starych mebli

Jeżeli chcesz przeprowadzić renowację mebli, a brakuje Ci pomysłów, przedstawiamy najlepsze sposoby. Sprawią one, że mebel stanie się wyjątkowy.
- Stare krzesła pamiętające czasy PRL-u są obecnie najbardziej pożądane przez stylistów wnętrz. By nadać im nowego wyglądu, pod warunkiem, że ich stan jest nienaganny, możemy obić je nowym materiałem. Wystarczy kupić zszywacz do tkanin oraz grubą tkaninę tapicerską i obić siedzenie, oraz oparcie. Jest to niezwykle prosty zabieg, a całą instrukcję możemy znaleźć w Internecie.
- By odmienić zupełnie wygląd starej komody i nadać jej nowego stylu wystarczy wymienić w niej uchwyty. Z drewnem doskonale komponują się minimalistyczne złote klamki. Koszt jest niewielki, a pozwala to w znaczny sposób zmienić wygląd całego pomieszczenia.
- Jeżeli meble nie pasują kolorystycznie do całego stylu pomieszczenia, wystarczy przy pomocy farby ozdobić ich listewki lub fronty. Bez konieczności malowania całego mebla. Taki zabieg pozwoli oszczędzić czas i może przynieść wyjątkowy i niespotykany efekt.
- By zmienić charakter mebli kuchennych, blaty wystarczy pokryć samoprzylepną okleiną. Przyklejenie jest bardzo proste i zajmuje stosunkowo niewiele czasu. Okleina sprawdzi się najlepiej w przypadku blatów gładkich.
- W starych witrynach czasami wystarczy wymiana szkła, by mebel na nowo ozdabiał wnętrze. W zależności od gustu szkło może być przezroczyste i gładkie lub ozdobione witrażami.
- Co ciekawe, renowacji można poddać także płytki! Wystarczy kupić dedykowaną do płytek ceramicznych farbę, dokładnie je odtłuścić i pomalować wałkiem. Taka zmiana może być pomocna, zanim zdecydujemy się na generalny i kosztowny remont łazienki czy kuchni.
Świetne porady! Nie warto jak widać pozbywać się starych mebli. Lepiej nadać im drugie życie.